⇑ Kalendri esikaas ja sisulehed
Tänavune linnukalender on meie kalendrite rivis arvult viies. Varem käsitletud teemadeks on olnud “Võluaknad” (2020, samanimelise näituse põhjal), “Eesti vägi” (2021), “Eesti elurikkus” (2022) ja “Lilleline” (2023).
Kalendri kaanelinnuks sai seekord kägu, sest just tema on meil kuulutatud 2024. aasta linnuks. Linnusõbra silme ette jõuab ühtekokku 12 põnevat hetke, millest igaüks on seotud vastava kalendrikuuga. Nende seas on muuhulgas talvine ronkade tants, taida sammumine kevadiselt nõrgal tiigijääl, südasuvine linnupiima joomine tuvipesas ja sügiseses värvikirevuses kõrvatagust sügav suurnokk.
Kõik kalendripildid on sentimeetri laiuse äärega, mis võimaldab neid soovi korral raamida.
Mida tähendab aastanumber 10237?
See näitab meie koduse Maavalla vanust ehk siis nõnda palju aastaid tagasi toimus Billingeni läbimurre: Balti jääpaisjärve vesi leidis tee läbi Skandinaavia mäestiku ilmamerre, mistõttu veetase alanes järsult ja taassündinud Läänemere äärsetel aladel tekkis eluvõimalus muuhulgas ka inimestele.
Maarahva pühad ja riigipühad
Loodusemehe kalendris on sõbrailikult kõrvuti maarahva pühad ja riigipühad. Näiteks kestavad maarahva jõulud toomapäevast (21.12) jõululaupäevani (24.12), riigipühadeks kuulutatud kristlikud jõulud aga 24.–26. detsembrini. Kui maarahva uusaasta on 25. jõulukuu päeval, siis riigipühana tähistame seda hoopiski 1. jaanuaril.
Kuuväe tsükkel
Kalendaariumisse oleme lisanud maarahva pärimuses säilinud kuuväe tsükli, mis on tuntud ka kui “kõvad ja pehmed ajad”. Viimane kestab ühest kuu loomisest järgmiseni ehk 29 päeva ja 12 tundi ning jaguneb omakorda kuueks viispäevakuks: kuu loomise pehme aeg, noore kuu kõva aeg, noore kuu pehme aeg, täiskuu kõva aeg, vana kuu pehme aeg ja vana kuu kõva aeg (vt all asuvat joonist). Neid viispäevakuid saab selgetel öödel tuvastada ka kalendri abita – taevavaatluse teel.
Kust saab kalendrit osta?
Kuuväe tsükkel
Kuuväe tsükkel kestab ühest kuu loomisest järgmiseni ehk 29 päeva ja 12 tundi ning jaguneb omakorda kuueks viispäevakuks: kuu loomise aeg, noore kuu kõva aeg, noore kuu pehme aeg, täiskuu kõva aeg, vana kuu pehme aeg ja vana kuu kõva aeg
Add comment
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.