⇑ Hinnomäe Sinilillemetsa käblikupaar. Vasemal on emand Linda – pisike, ümara figuuriga, lühema sabaga, hästi hoitud sulerüüga. Paremal isand Kalev – veidi kogukam, suhteliselt väiksema peaga, pikema sabaga, veidi sassis sulerüüga.
Nagu kevaditi ikka, laulis ka mullusel mahla- ja lehekuul meie Sinilillemetsa koprapaisu lähedal üks käblikuisand. Jälgisime tema tegemisi erilise hoolega, sest meil oli soov leida käblikupesa. Alles pärnakuu kaheksandal päeval tuli õnnelik Margit Sinilillemetsast ja teatas, et pesa ongi käes!
Nii tänavune käblikusuvi Hinnomäel algas. Meil õnnestus käbliku pesakuuse okste vahele peita rajakaamera ja käblikuisandal õnnestus meelitada enda pessa kena käblikuemand. Kui kaamera vahendusel käblikupaariga lähemalt tuttavaks saime, panime neile ka nimed. Käblikuisandat hakkasime kutsuma Kaleviks ja tema väljavalitu sai nimeks Linda.
Käblikupesa
Käblikuisand oli pesa rajanud Sinilillemetsa kõige võimsama kuuse alumisele oksale. See asus maapinnast umbes kahe meetri kõrgusel ja see kujutas endast külgmise lennuavaga ovaalkambrit nagu käblikutel ikka.
Sättisin kaugemal asuvate kuuseokste vahele rajakaamera, et veenduda, kas peremees seesugust seadeldist oma kodu lähedal talub. Õnneks ei teinud ta kaamerast väljagi ja jätkas innukalt pesa viimistlemist. Järgnevatel päevadel jalutasin siis suure kuuse alt ikka ja jälle mööda ning liigutasin kaamerat tasapisi pesale lähemale.
Esimese rajakaameravideo vahendusel sai selgeks, et isaslind oli endiselt ametis pesamaterjali tassimisega. Kõik toodu läks nüüd käiku munakujulise kodu sisemuses, välisseinad oli juba valmis.
Käblikupere suvi
Kõik all kirjeldatud tegevused on näha loo lõppu köidetud videos.
08.06.2024 Kalev viimistleb pesa seestpoolt, viies materjali läbi pisikese avause munakujulise kodu sisemusse.
17.06.2024 Kalev näitab pesa kahele käblikuemandale. Ta laulab pesaõõnsuses, kust emaslindude lähenedes välja sööstab. Mõlemad emaslinnud uurivad mitmel korral pesa ja üks neist kinnitab selle lõpuks sobivaks: jah-sõnaks siseneb ta pesakambrisse, samblatuust nokas.
26.06.2024 Käblikuemand, kelle nimeks saab Linda, hakkab hauduma. Pesalt ärakäimised on nüüd palju harvemad. Kui ilmad on kuumad, siis hoiab ta oma avali nokka pesaavausest väljas.
30.06. 2024 Raierahu lõpp riigimetsas.
09.07.2024 Käblikupesas kooruvad 4 poega. Linda viib munakoored pesast eemale. Pesa juures hakkab taas toimetama ka Kalev, kes haudumise ajal oli enamasti ametis laulmisega. Poegade toitmisel osalevad innukalt mõlemad vanemad. Linda käib tihti ka pesas sees, Kalev mitte.
15.07.2024 Raierahu soovitatav lõpp väljaspool kaitsealasid.
25.07.2024 Pojad on 16-päevased. Täna väljuvad nad esimest korda pesast ja ronivad selle lähiümbruses mööda kuuseoksi. Juba järgmisel päeval alustavad käblikupojad esimeste lennuproovidega. Linda hoolitseb siis selle eest, et kogu lastekamp õhtul kenasti pessa tagasi saaks – kutsub häälega ja abiks paistab tal olevat ka nokas olev toidupala, mille annab üle pesa avause juures.
01.08.2024 Pojad tulevad esimest korda iseseisvalt pessa ööbima. Linda nendega enam koos pesas ei ööbi.
18.08.2024 Viimast korda veedavad pesas öö kõik neli poega. Edaspidi tuleb siia ööbima vaid osa poegadest.
31.08.2024 Raierahu soovitatav lõpp kaitsealadel.
17.09.2024 Sel hommikul salvestab rajakaamera viimase käblikupoja viibimise pesas.
Käblikupere ja pesitsusrahu
Seda poleks uskunud – käblikupojad kasutasid pesa 70 päeva! Sellele eelnes haudumine – 13 päeva. Ja veel enne seda tegutses paar koos 9 päeva, mis kulus pesa viimistlemiseks, lustimiseks ja munemiseks. Ja sellele eelnes omakorda käblikuisanda kevadine lauluaeg ning pesaehitamise aeg, mis kestis ühtekokku umbes kaks kuud. Seega kestis vaadeldud käblikupesa juures pesitsemine mahlakuust (aprill) sügiskuuni (september).
Mida sellest kõigest järeldada? Eks ikka seda, et intensiivne raietegevus suvisesse aega ei sobi. Seda nii lindude pesitsusrahu tagamise pärast kui ka hangitud puidu kvaliteeti silmas pidades.
⇑ Kalevi ja Linda pesa asukoht Sinilillemetsa võimsaima kuuse võras (punase ringi sees).
⇑ Olulisi hetki käblikupaari suvest. Videokokkuvõte (2:44).
⇒ Loe ka uue Loodusemehe kalendri tutvustust!
Add comment
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.