⇑ Kalendri esikaas ja sisulehed
Tänavune Loodusemehe kalender on meie kalendrite rivis arvult kuues. Varem käsitletud teemadeks on olnud “Võluaknad” (2020, samanimelise näituse põhjal), “Eesti vägi” (2021), “Eesti elurikkus” (2022) ja “Lilleline” (2023) ja “Linnuline” (2024). Loodusemehe kalender on A3 formaadis ja riputusaasaga.
Loodus võlub
Muidugi. Loodus võlub – kuis siis veel? Lummavaid hetki pakub aasta iga kuu! Seekordse kalendri pildivalikusse mahtusid rõõmusilmalt õhku tõusvad jääkosklad, kaseoksa ehtiv härmatis, uudishimulik tutt-tihane, sookurepaari duett, laulu jorisev kõre, madaralehel peatuv tume-lehevaksik, poega soojendav kivirullija, kanarbikus sammuvad karupojad, kastepiiskadega ämblikuvõrgud, pihlamarjaga žongleeriv vainurästas, kolletav maarja-sõnajalg ja mulluse aastalõpu kuulsaimaks tartlaseks saanud mandariinpart.
Kõik kalendripildid on sentimeetri laiuse äärega, mis võimaldab neid soovi korral raamida.
Mida tähendab aastanumber 10238?
See näitab meie koduse Maavalla vanust ehk siis umbkaudu nõnda palju aastaid tagasi leidis aset Billingeni läbimurre: Balti jääpaisjärve vesi murdis läbi Skandinaavia mäestiku jäämüürist ning voolas ilmamerre. Seeläbi sündinud Läänemeres alanes veetase umbes 25 meetri võrra ja jäisete olude taandudes muutus Maavald elukõlbulikuks ka inimestele.
Maarahva pühad ja riigipühad
Loodusemehe kalendris on sõbrailikult kõrvuti maarahva pühad ja riigipühad. Näiteks kestavad maarahva jõulud toomapäevast (21.12) jõululaupäevani (24.12), riigipühadeks kuulutatud kristlikud jõulud aga 24.–26. detsembrini. Kui maarahva uusaasta on 25. jõulukuu päeval, siis riigipühana tähistame seda hoopiski 1. jaanuaril.
Kuuväe tsükkel
Kalendaariumisse oleme lisanud maarahva pärimuses säilinud kuuväe tsükli, mis on tuntud ka kui “kõvad ja pehmed ajad”. Viimane kestab ühest kuu loomisest järgmiseni ehk 29 päeva ja 12 tundi ning jaguneb omakorda kuueks viispäevakuks: kuu loomise pehme aeg, noore kuu kõva aeg, noore kuu pehme aeg, täiskuu kõva aeg, vana kuu pehme aeg ja vana kuu kõva aeg (vt all asuvat joonist). Neid viispäevakuid saab selgetel öödel tuvastada ka kalendri abita – taevavaatluse teel.
Kust saab kalendrit osta?
Kuuväe tsükkel
Kuuväe tsükkel kestab ühest kuu loomisest järgmiseni ehk 29 päeva ja 12 tundi ning jaguneb omakorda kuueks viispäevakuks: kuu loomise aeg, noore kuu kõva aeg, noore kuu pehme aeg, täiskuu kõva aeg, vana kuu pehme aeg ja vana kuu kõva aeg
Add comment
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.