⇑ Kuulsaim tartlane 2023nda aasta jõulukuul – mandariinpart
Mul pole aimugi, kui tihti kõnelevad tartlased oma linnapea tegemistest. Küll aga kõneldakse siinmail palju mandariinpardist, kes Tartu kesklinnas talvitab. Käisin kuulsa pardiga kohtumas Annelinna taliujula juures jõulukuu 4ndal päeval.
Eesti talves vaatab mandariinpart inimeste poole ja inimesed pardi poole
Kui taliujula juurde jõuan, pole kuulsat mandariinparti parajasti kohal. Tema austajaid jõuab aga siia pidevalt ja mõned neist on ka pisut nördinud, et parti pole. Teised kostavad jälle, et tulevad järgmisel võimalusel tagasi.
Tagasi tulemise variant tundub hea mullegi ja nii saan siinsamas juba tunnikese möödudes teada, et maailm on vahepeal korda tehtud! Kuulus part on täpselt seal, kus ta olema peab – koos pooleteisesaja sinikaelaga ujub temagi taliujula veepeeglil.
Kui oma Ida-Aasia kodumaal on mandariinpart pigem inimpelglik, siis Eestimaa talves pole ta seda mitte. Tundub, et tänavuses talve moodi talves haaravad kõik talvitama jäänud pardid võimalusest teha koostööd inimesega. Märkan, kuis möödakäijad pildistavad vävilist parti vaid paari meetri kauguselt.
⇑ Oh seda rõõmu – eksootiline mandariinpart on lõpuks platsis!
Pardi-isanda silmarõõm
Pikemalt pardiparve jälgides torkab mulle silma, et kuulsal pardi-isandal on siinses rannas ka oma silmarõõm. Kuna oma liigist pardiemandaga kurameerimise võimalust siin pole, on isanda väljavalituks saanud üks sinikaela-emand, kellele läheneb ta sageli nii ujudes kui ka lumehangedel jalutades (vt all olevat pilti).
⇑ Puhkepaus parima sõbra – sinikaela emanda kõrval. Mandariinpart hoidis sama emaslinnu ligi, mida õnnestus takkajärgi kinnitada ka fotodelt sinikaelte nokamustreid uurides.
Mandariinpart on nagu ... jäälind, sõtkas, kuldnokk, kodutuvi ja luik...
Jäälinnuga seob mandariinparti meeletu värviküllus. Mis värvi on mandariinpart? Õigem oleks küsida, mis värvi tema pulmasulestikus pole. Erinevusi on ka. Mandariinpartidel on värvilised vaid isaslinnud ja sedagi vaid talvel ja kevadel. Suviti, mil mandariinpart on puhkesulestikus, ei pruugi me tema tagasihoidlikku pruunikashalli sulerüüd naljalt märgata.
Sõtkas ja mandariinpart sarnanevad pesakoha valiku poolest. Mõlematele sobivad puuõõnsused veekogu kallastel või ka kaugemal. Sageli on seesugused õõnsused musträhni taotud. Mõnikord pesitsevad mõlemad liigid ka pesakastis.
Kuldnokkadega seob mandariinparte osaline pesitsusparasitism. Ehk siis mõlema liigi emaslindudel on kombeks mune ka naabruses paiknevatesse oma liigi pesadesse sokutada.
Kodutuviga sarnaneb mandariinpart oma uutes asupaikades kohanemise poolest. Looduslikult Ida-Aasias pesitsev mandariinpart on nii Euroopas kui ka Põhja-Ameerikas naturaliseerunud ehk siis esialgselt vangistuses elanud linnud on vabadusse pääsenud ja moodustanud uusi looduslikke asurkondi.
Luikedega seob mandariiparte paaritruudus. Enamasti jäädakse ühe ja sama paarilisega kokku kogu eluks. Mandariinpartide päris kodumaal Ida-Aasias, – muuhulgas seal, kus kohalikud elanikud mandariini keelt kõnelevad – kutsutakse seda armastatud pardiliiki “yuanyang”, mis viitab harmoonilisele yin-ile ja young-ile, naiselikule ja mehelikule algele. Oma kodumaal Ida-Aasias on mandariinpart abieluõnne sümbol.
⇑ Aeg-ajalt ujus ilus pardiisand roostikus, kus tal oli mõõtmetelt suuremate sinikaelte kõrval liikumisel eeliseid
Eks ole – talvel ei tohiks me ju veelinde toita?!
Nii öeldakse ja selline mõte on igati arusaadav. Veelindude sügisrände ajal, mis kestab laias laastus kooljakuu keskpaigani ja kauemgi, ei saa pidada õigeks linde rändest loobuma meelitada.
Ent kui kõigele vaatamata on sügiskuudel linde toidetud ja talvitama meelitatud, oleme uues olukorras. Pardid võivad karmi talve ajal olla liialt nõrgad, et rändele asuda. Pealegi on südatalveks nende sesoonne rändetung vaibunud.
Kui inimestel pole südant hädasolijaid mitte aidata, siis minu arvates pole selles miskit paha. Seepärast ei soovi ma hukka mõista neid, kes salamisi ja häbelikult suplusranna lumme partidele toidupoolist sokutasid. Linnastuval ühiskonnal on üha suurenev vajadus ühenduse järele loodusega, milleks teeme me muuhulgas kootööd lindudega rasvatihasest mandariinpardini.
Talvitav mandariinpart peaks lisatoitmise poole pealt olema eristaatusega. Kuigi see liik on oma algsel kodumaal rändlind, ei ole ta seda Euroopas mitte. Tema siinne talvine täbar olukord on suuresti inimese tekitatud!
Meie inimeste teadlikkus lindude toitmise osas on õnneks kiiresti kasvanud. Paari tunni vältel, mil ma supelsillal istusin ja partide elu jälgisin, ei näinud ma vee ääres mitte kedagi saiapätsiga.
Igaks juhuks panen siia lõppu soovituse neile, kes märkavad talvel veelindude täbarat olukorda ja süda kutsub linde aitama. Kui viite veelindudele lisatoitu, siis olgu selleks tammetõrud, salat, kapsas või teravili. Ja kogused võiksid olla pigem väikesed. Kui nt Emajõgi on jääkaaneta ja selle veetase madal, siis leiavad pardid ka ise toitu.
⇑ Uinak lumel. Nagu lindudele kohane, puhkas ka mandariinpart mõnesekundiste silmasulgemiste kaupa.
⇑ Keha soojendamine veega. Kui sulestik ei märgu, siis võib sellest talvepakases abi olla küll. Sarnaselt talitavad paljud talvitavad veelinnud.
⇑ Mandariinpardi kõht on hele kui pingviinil. Tiivad on kaunis väiksed, mistõttu liik on hea manööverdaja ka puude ja põõsastega maastikus.
⇑ Mandariinpardi eestvaade sobib kindlasti inspiratsiooniks moeloojatele.
⇑ Lennul on mandariinpardi sulised “vurrud” vastu põske surutud ja tiibade all paljandub kaks heledat triipu
⇑ Emajõe lähikonnas talvitavate lindude hulgas leiab üht-teist muudki põnevat: valge kaelusega sinikaelaemand
⇑ Osaliselt albinootiline sinikael
⇑ Talvitavad pardid Anne kanalil 4.12.2023
⇑ Ära külmeta, tule vette!
⇒ Kas tead, mis teeb eriliseks Loodusemehe kalendri?
Add comment
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.