Menu
Loodusemehe vana veeb avaneb eraldi sakkides!
07.09.2024
12:00
Hinnomäe
Rajakaamerate kõige imelisem omadus on oodata valvsalt kuni mõni loodusime lõpuks sünnib. Töö rajakaameraga ei eelda ilmtingimata loomade peibutamist ja nii on võimalik saada võimalikult ehtsaid fotosid või videopilte sellest, kuis loomad ja linnud ilma meelehead saamata toimetavad. Näiteks fotograafidena kipub meil nappima aega ja kannatust, et oodata, millal mõni nirk juuremättas asuvasse urgu hiirejahile läheb. Rajakaamera suudab aga seesuguse hetke tabada – peaasi, et akud või patareid oodatud hetkeni vastu peavad!
Rajakaamerate kõige tobedam puudus on see, et neid valmistatakse eelkõige info kogumiseks ning seetõttu on nende pildikvaliteet parimal juhul keskpärane. Pisemate loomade pildistamiseks ei sobi poest tellitud rajakaamerad üldse, sest ühest meetrist lähemal paiknevate asjade teravustamine rajakaameratega naljalt ei õnnestu. Kiidusõnu ei jagu ka rajakaamerate valgusallikatele, mis panevad ööloomade silmad eredalt särama hoolimata sellest, kas kaamera valgusti kiirgab tumepunast või nn musta valgust.
Senikaua kui meil tuleb looduspiltide ja -videote saamiseks sobilikke rajakaameramudeleid oodata, on mõistlik teha üht-teist endast olenevat, et saavutada ka tagasihoidliku kvaliteediga kaameraid kasutades paremaid tulemusi. Ja hea tahtmise juures on see täiesti võimalik! Rajakaamerakoolitusel selgitame võimalusi, kuis tõsta rajakaameravideote tehnilist kvaliteeti, kuis mängida kompositsiooni ja öise lisavalgustusega ning mismoodi aitab see kõik kaasa põnevama sisu üles filmimisele.
Koolituskutset illustreeriv pilt valgejänesest on jäädvustatud tavapärasest valgustundlikuma kaameraga (lisatud fotole) talveöises kuuvalguses.
Jõuame õigesse kohta, pargime autod või jalgrattad.
Kaardistame, mis on kohale tulnute kõige olulisemad küsimused ja sätime koolituse päevakava seesuguseks, et ilmataat meid kõige paremal viisil toetaks.
Peatume muuhulgas järgmistel küsimustel: * Mis on oluline rajakaamera mudeli valimisel? * Sinihamba ja wifi kasutamine. * Patareid, akud ja mälukaardid * Statiivide kasutamine * Kuidas valmistada lisaläätsi ja kuidas neid kaameratele kinnitada? * Lisavalgus, hajutid ja valguse seadmine. * Rajakaamera seadistamise parameetrid * Liebigi tünnist ehk kuis erinevad tegurid mõjutavad tulemust üheskoos!
Näitlikustame kõige olulisemad loengus käsitletud alateemad, vaadeldes Hinnomäe loodusrajale üles seatud rajakaameraid ja seades üles uusi. Uurime rajakaameratega salvestatud fotosid täpselt seal, kus need on üles võetud, ja kõneleme vastavatest valguslahendustest ning sättimistest.
Tarvidusel võtame veel aega kogetu üle arutlemiseks. Osalejatel on võimalus osta Loodusemehe e-poe loodusraamatuid soodushinnaga (arveldused sularahas). Raamatuvalikuga on võimalik tutvuda siin: https://loodusemees.ee/e-pood/
Hinnomäe talu asub Otepää kõrgustiku idatiiva kõige kõrgema mäe – Laanemäe lõunanõlval. Otepää linnast jääb Hinnomäe linnulennul 6 km kaugusele itta, teed mööda sõites tuleb liikuda 8km.
Viimasel teelõigul soovitame valida parempoolne haru, mis on läbitav kõigile sõiduautodele. Ka vasempoolset haru mööda jõuab Hinnomäele, ent selle teeolud ei alati madalamaid autosid.
Koordinaadid gps-i kasutajale: 58.04855 26.58925
Rajakaameratega töötame koolituse kestel Hinnomäe talu loodusradadel.
Kuna osa koolitusest toimub metsas ja niidul, siis võta kindlasti kaasa matkamiseks sobivad rõivad. Kui ilmaprognoos näitab vihmavõimalust, siis arvesta ka sellega!
Sooja ilma korral pole ülearune lisada matkavarustusse joogipudel.
Jah, sirvi palun Looduse Aabitsa kanalit YouTube-is! Registeeri end ka kanali tellijaks!
Mõlemast raamatust saab lugeda Loodusemehe ajaveebis.
Kinkeraamat "Soojal suvel"
Rändlindude koju ootamise raamat "Linnud kuulutavad kevadet"
Saada e-kiri aadressile info@loodusemees.ee või helista telefoninumbril 5148884.