⇑ Ülal oleval fotol näeme koorumas merikajaka poegi. Päris munakoksimine käib seestpoolt!
Valged ja värvilised munad
Enamikule kanatõugudele omane valge munavärv on looduses üsna haruldane – lumivalgete munadega linnupesa satub liig kergesti röövloomade saagiks. Valgeid mune saavad endale lubada vaid mõned hämarates urgudes pesitsejad nagu jäälinnud, rähnid ja kakud.
Puuõõnsuste ja pesakastide varjulistes eluruumides leidub halvast nähtavusest hoolimata ka värvilisi mune. Näiteks munevad kuldnokad kirkaid taevasiniseid, väänkaelad aga romantilisi roosasid mune.
Suurem osa linde muneb aga kahvatuid rohukarva või kirjusid mune. Avaspesitsejatel aitab see munakurnal ümbrusega ühte sulanduda, nii et võimalikel pesarüüstajatel on järglaskonna üleskasvatamist raske nurjata.
⇑ Väänkaela roosad munad
Kägu - piraatmunade meister
Kui kodukanadel oleks eelis aasta jooksul munetud munade maailmarekord püstitada, siis käod võiksid olla edukad disainerite meistrivõistlustel. Kägudel on nimelt anne muneda erivärvilisi ja erimustrilisi mune. Selline nähtus on seotud kombega muneda eri linnuliikide pesadesse. Käod oma järglaste eest ise ei hoolitse, seepärast on võõrasse pessa munemisel oluline valmistada pesaomaniku munadega võimalikult sarnane koopia. Näiteks lepalinnu pessa poetab kägu ühtlaselt helesinise, rästas-roolinnu munakurnale lisab aga hoopis valge pruunide täppidega muna. Iga konkreetne käoema üritab siiski leida kindlast laululinnust lapsehoidja, nii on lihtsam munade jäljendamisel edukas olla.
Otse loomulikult tuleb kägudel oma sulitemp korda saata ülikiiresti. Nad on kiired munejad, ent vajadusel ollakse valmis munema väljaspool pesa ja toimetama muna väljavalitud kohta noka vahel.
⇑ Karmiinleevikese pesa käo munaga. Siin on kägu munemisega suuresti mööda pannud. Seesgugune muna sulanduks ümbrusse nt käosulase pesas. Viimane, nagu nimigi viitab, on üks nendest laululindudest, kelle pessa käo-emandad üpris sageli munevad.
Kuidas munakoksimises edukas olla?
Munapühade ajal on mõistagi oluline naabri muna katki koksida. Minu vanaisa kasutas selleks edukalt üht hoolikalt ülevärvitud puumuna. Aga teada tasub veel teisigi nippe.
Munakoore tugevus sõltub oluliselt kanade toiduratsioonist. Turult pühademune ostes tuleks järele uurida, kas kanade toidusedelis on olnud küllalt kaltsiumi, fosforit, mangaani ja D-vitamiini.
Kui muna kaalukategooria pole tähtis, siis oleks etem kasutada hane- või veelgi etem, jaanalinnu muna. Viimane on umbes 50grammisest kanamunast 30 korda raskem ja koor seitse korda paksem. Haamer ja peitel pole jaanalinnu muna purustamisel ülearused tööriistad.
⇑ Öösorri munad maapinnal. Kohast, kuhu öösorr muneb, saab tema pesa
Artikkel on esmakordselt avaldatud Õhtulehes 6. aprillil 2001. Siin pisikeste muudatustega
Add comment
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.