⇑ LOODUSEMEHE PILDIPANGA KÕIGE VANEM ÜLESVÕTE. Kõrvukrätsu pojad on jäädvustatud Otepää mail Aiaste külas 16. juunil 1978. Pildistatud slaidifilmile Orwochrom UT18, digitaliseeritud filmisänneriga CanoScan FS-4000US ja korrigeeritud moodsa tarkvaraga Topaz Photo AI. See fotojäädvustus on pakkunud vaatajatele silmarõõmu juba 47 aastat!
Juhtus nii, et veebiajalugu talletav ajamasin Wayback Machine ahvatles mind ajarännule möödunud sajandivahetusse — aega, mil sündis veebiandmebaasil põhinev Loodusemehe pildipank. Järgnevas loos jagan killukesi sellest ajarännakust ning lisan mõningaid ülestähendusi ka Loodusemehe enda digiarhiivist.
Mulluse sajandivahetuse paiku juhtus kolm olulist asja korraga: sündis mikroettevõte Loodusemees, Canon Overalli kauplusesse jõudsid tavakasutajale taskukohased filmiskannerid ning Overalli arvutiguru Urmas Tamm suutis mind veenda, et dünaamilise veebi loomine ASP-tehnoloogia abil on imelihtne. Siitpeale tundus olevat slaidikogu muutmine digitaalseks pildipangaks nii võimalik kui ka vajalik!
Lihtne see siiski polnud. Skaneerimiseks ja andmebaasi kasutajaliidese programmeerimiseks kulus ikkagi kolm aastat. Kuid 2003. aasta kevadeks sai igatahes Loodusemehe pildipank valmis. Algsel kujul sisaldas see ligi 3000 looduspilti – kõik need olid skaneeritud filmidelt, sest korralikke digikaameraid said tollal endale lubada vaid suured meediamajad.
Lisan nüüd siia alla mõned ekraanikoopiad Loodusemehe pildipanga algsest versioonist.

⇑ Loodusemehe pildipanga avaleht 2002. aasta maikuus (vasemal) ja 2003. aasta aprillikuus (paremal). Veebiajalugu peegeldav Wayback Machine võimaldas takkajärgi tuvastada, et ASP-tehnoloogial põhineva pildipanga käivitamiseks kulus tervelt aasta.

Loodusemehe pildipanga esmane tervitusleht 2003. aasta kevadel.
See pildikogu on Eestimaast. Peatume tema kaunites paikades, piilume põnevaid loomi ja värvikirevaid lilli. Teeme tutvust ka kõige muuga, mis üht rändurit paeluda võiks. Ehk innustavad siinsed fotod otsima uusi põnevaid radasid. Või leidma tuntud teedelt rohkemat kui kunagi varem.
Loodusemehe pildipanga veateade.
Okastraatide vahele kiilunud vasikas annab külastajale tagasiside, et “pilte seekord ei leitud”!
Kõik algse pildipanga sõnumid olid piltsõnumid, mis avanesid otse pildiraamides nagu kõik teisedki fotod.
Kõigi piltide mõõduks oli 600×420 pikslit ja seesugune suurus täitis tol ajal paraja osa 15-tollise monitori ekraanist.


Mis oli peidus fotokotis?
Sajandivahetuse paiku oli head digikaamerad hirmkallid ja kättesaadavad peamiselt suuremate meediamajade fotograafidele. Loodusemees tegutses sel ajal endiselt slaidifilmide toel, kasutades suurepärast kaamerat Canon EOS 3.
Olid ajad, mil piltide eest maksti väärilist tasu!
Kui kroonid eurodesse teisendada, siis tunduvad hinnad praeguse ajaga võrreldavad. Ent kui meenutada, mida kõike sai 300 krooni eest osta, siis oli ühe foto hind märgatavalt kõrgem kui tänapäeval.
Ja tasub veel tähele panna – käibemaks oli tol ammusel ajal vaid 18%!


Kui palju fotosid oli algses pildipangas?
Skaneerimine oli väga töömahukas, mistõttu polnud võimalik kiiresti panka lisada suurt kogust pilte. Kõrvalolevast sõnumist nähtub, et 3000 digitaliseeritud fotot oli pildipanga käivitamiseks piisav kogus!
Tore on meenutada ka seda, et fotograafid saatsid toona kaastöid kirjastustele ka CD-plaatidel.
Esimesed galeriid: “Imeline linnuriik”
Pisikese poisipõnnina imetlesin andunult kodunurme lõokesi ja koovitajaid. Just nendega paistis olevat mestis maailma salapäraseim ime – nad oskasid lennata!
Ja kes meist siis ei sooviks tõusta pilvepiirile kui lind?
Lindude galerii täna: LINK


Esimesed galeriid: “Botaaniline poeesia”
Taimeriik on botaaniline poeesia õhust, veest, mullast ja päikesekullast. Ning iga üksik lill selles on kui imeline luuletus, mis on kuhjaga kummardamist ja põlvitamist väärt.
Lillede galerii täna: LINK
Esimesed galeriid: “Päikesesära lummuses”
Päike! Nii suur on Sinu osa meis, et vahel isegi ei märka Sind!
Ent ikka imetleme Su sära, kui tõused koidutaevas või laskud ehapunas, kui vihmapilve kaod või sealt ilmud…
Päikesesära galerii täna: LINK


Esimesed galeriid: “Taevamaalingud”
Taevalaotuse kaunid värvid ja vormid ei leia iial püsi. Iga hetk panevad nad meie kujutlusvõime proovile.
Taevamaalingute galerii täna: LINK
Esimesed galeriid: “Kodumaal rännates”
Eestimaa… see on avatud olemise mererannad ja üksi olemise muinasjutumetsad, see on kevadine rändlinnu-uputus ja sügisene värviuputus, see on romantiline suveöövalgus ja pimestav härmatis talvepäevades. See on veel tuhat asja. Rändaja teed on siin otsatud…
Eestimaa galerii täna: LINK

Kuidas Loodusemehe pildipank on aastate jooksul kasvanud?
Loodusemehe pildipanga arenguloos pole kunagi olnud esikohal fotode arv, vaid nende kaudu edasi antud tähendused. Olulisemad on olnud lood, mida pildid räägivad.
Eesmärgiks on olnud mitte lihtsalt koguda pilte, vaid jäädvustada ja kirjeldada Eestimaa elurikkust võimalikult mitmekesiselt – seda peegeldab kõige veenvamalt pildipanga otsingus võimalike märksõnade arv, mis ulatub ligi 9000-ni! Ent ka fotode hulk on aastate jooksul jõudsalt kasvanud – koguni 12 korda.
Mõned olulised arvandmed 2025. aasta kevadsuve seisuga:
Fotode arv pildipangas: üle 36 000 (pildistatud ajavahemikus 1978–2025)
Fotode arv galeriides: 32 teemat, üle 4500 foto
Märksõnade arv: umbes 9000 (sh umbes 3000 taksonit ja 2000 kohanime)

⇑ Loodusemehe pildipanga ülesehitus aastal 2025: 18 põimitud tabelit ühtekokku 139 andmeväljaga
⇒ Tutvu Loodusemehe pildipanga otsinguga:
⇒ Sirvi Loodusemehe pildigaleriisid:
Add comment
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.