Imestan isegi, et olen lindudele pesakaste teinud juba üle 40 aasta. Alustasin koolipoisina, mil linde rõngastasin. Hiljem jätkasin linnusõbrana.
Igal meistril on pesakastide valmistamiseks omad nipid. Nii ka minul, kuigi pean end pigem meisterdajaks kui meistriks. Jagan siin oma kogemust neile, kes on pesakastide tegemisega alles alustamas.
Graafilise disainiga kinke-pesakasti üle andmine metsa meeleavardusel Tallinnas 2017. aastal
Karedad või viimistletud lauad?
Linnud on harjunud loomuliku elukeskkonnaga. Laudade hööveldamine ja värvimine pole nende jaoks oluline. Kui sa peaks just tundma vastupandamatut soovi pesakasti viimistleda, siis piirdu laudade välispinnaga. Seest olgu pesaõõnsus kare: nii saavad linnupojad lennuavale tõustes seinalt paremat tuge!
Kasutatavad lauad võiksid olla kuivad!
Kruvid või naelad?
Kui sul on akutrell, siis miks mitte kruvid. Pesakastid vajavad aeg-ajalt pisiremonti: ikka juhtub, et mõni lõhki kuivanud laud või rähni poolt ümber kujundatud esisein vajab välja vahetamist... Kruvide kasutamisel on üksikdetailide asendamine lihtne ja kiire, nii et hädapärane pisiremont on võimalik isegi lindude pesitsemise ajal.
Kui pesakasti tegemiseks kasutada tavapäraseid nn tolliseid laudu, siis sobivad kinnitamiseks peitepeaga puidukruvid 4 (läbimõõt) x 40 (pikkus) mm.
Kruvide miinuseks on see, et võrreldes naeltega tuleb veidi sagedamini ette laudade lõhki minemist. Et seda vältida, tuleks kruvimise lõpuosas aeglustada trelli pöörded miinimumini.
12-aastane kuldnoka pesakast pärast teist renoveerimist. Uue katuse ja põhjaga kestab see majake mõned aastad veel. Esikülje uuendamiseks on kasutatud teise samasuguse pesakasti tagakülge, millesse on puuritud uus lennuava.
Fotol näeme mõnesid pesakasti valmistamisel tarvilikke tööriistu. Laudade tükeldamisel on tarvilikud nurgik, joonlaud, pliiats, pitskruvi ja saag. Pesakasti kokku panemisel on aga abiks akutrell ja höövel – viimast olen kasutanud vaid põhja ning katuse sobitamisel seinte vahele
Orav mahub kuldnokkadele sobilikust 5-sentimeetrisest lennuavast hõlpsasti läbi. Ent niipea kui jõuab jaole teravanokaline kuldnoka-isand, tuleb käbikuningal oma plaan katki jätta ja põgeneda
Pesakasti tähtsaim asi on lennuava!
Pesakasti lennuava ideaalne läbimõõt olgu niisugune, et pesitsev lind sellest vaevu läbi mahub. Just nii saab olema tagatud parim kaitse võimalike röövloomade ja -lindude vastu.
Lennuavade enamlevinud soovituslikud mõõdud on järgmised: kuldnoka pesakastil 5cm, (rasva)tihase pesakastil 3,5 cm, kärbsenäpi pesakastil 3cm. Kui on võimalik kasutada suurem valik puure või freese, siis võiks valmistada loetletud lennuavad pigem paari millimeetri võrra kitsamad.
Loomulikult pesitseb nimetatud kolmes pesakastitüübis ka teisi linnuliike. Kuldnoka pesakasti võivad asustada ka piiritajad, lepalinnud või värbkakud. Tihase pesakasti asustavad meelsasti rasvatihased, põldvarblased, puukoristajad, sinitihased või väänkaelad. Kärbsenäpi pesakasti asukateks võivad olla peale must-kärbsenäppide veel sinitihased ja salutihased. Põnevaid üllatusi on loomulikult varuks palju rohkem!
Kas lauluõrrega või õrreta pesakast?
Minu vanaisa meisterdas kuldnokkade pesakastidele alati lauluõrred. Seesugune tava andis paremad võimalused laulva isaslinnu imetlemiseks.
Uuel ajal, mil kuldnokkade naabruses liigub ringi rohkem vareslasi ja hulkuvaid kasse, soovitatakse lauluõrs ehitusplaanidest välja jätta.
Samas tuleks arvestada, et ronivatele metsloomadele nagu nt nugis või orav, pole lauluõrre puudumine takistuseks. Nende sissetungi suudab takistada vaid õigesti valitud lennuava läbimõõt.
Lauluõrre ehk laulupulgaga pesakast. Kohtades, kus puudub oht kasside või vareslaste rünnakuks, võib lauluõrre lisada pesakastile tänapäevalgi
Pesal hauduv rasvatihane. Seesugune pildistamisvõimalus esineb siis, kui pesakasti katus on eemaldatav.
Pesitsevaid linde pildistan harva ja valin neil kordadel hoolikalt oma modelli. Siin esitletud rasvatihane püsis pildistamisminuti jooksul kenasti pesal ega lahkunud sealt ka katuse tagasi kinnitamisel
Kas avatav või kinnine pesakast?
Lindude elu teeb oluliselt hõlpsamaks see, kui me pärast pesitsusaega nende vana pesa õõnsusest eemaldame. Seesugune toimetamine aitab hoida pesakastist eemal parasiite ning tagab kasti põhja pikemaajalise säilivuse. Lisaks annavad avatavad pesakastid võimaluse linde pildistada või rõngastada. Viimase puhul tasub olla ettevaatlik: enne tegutsemist tuleks hinnata pesitsevate isendite taluvusvõimet!
Mina olen pesakastidel teinud avatavaks pesakasti katuse. Et viimane püsiks kindlalt paigal ka võimaliku tormituulega, olen fikseerimiseks kasutanud sidumistraati.
Kuidas pesakast puule kinnitada?
Uuemal ajal olen pesakasti kinnitamiseks kasutanud kaablisidemeid, mida müüakse elektritarvete poodides. Viimased hoiavad pesakasti sama kindlalt nagu traat, aga nad annavad järele puu kasvamisel ning ei sooni kunagi korpa sügavalt sisse.
Kaablisedemed kinnitan pesakastile püstiste põõnade abil. Neile omakorda olen kinnitanud lühikese rõhtpõõna, mis kindlustab , et pesakast asetseks puul veidike ettepoole kaldu.
Kaablisidemete kinnitamine pesakasti tagaküljele. Kaks sõltumatut kinnitust tagavad kindla haakuvuse pesakasti hoidva puuga, seesugune tehisõõnsus ei lõngu puutüvel.
Kaablisidemete ühendamine. Mõistlik on kasutada võimalikult pikki (nt 78 cm) sidemeid. Neid kulub pesakasti kohta enamasti 4tk (peenikesel puu korral 2tk, jämedale puule kinnitamisel 6tk). Hea kvaliteediga kaablisidemeid toodab nt Itaalia firma SCAME.
Pärast kaablisidemete pingutamist saab kinnituskohtadest pikalt välja ulatuvad sidemeotsad lühemaks lõigata lõiketangidega – aga pidagem siis meeles, et igasse ühenduskohta tuleks jätta 5–6cm varu seoses puu jämedamaks kasvamisega!
Kuidas kaablisidemeid omavahel ühendada?
Kaablisidemete ühendamisel tuleb alati enne mõelda ja alles siis tegutseda. Kõik ühendused tuleb teha kohe õigesti, sest tulemust korrigeerida pole võimalik.
Jäta ühendamisel igasse ühenduskohta 5-6cm varu (kõrval oleval fotol sidemete ühenduspunktist ülespoole jääv osa). Just selle varu arvelt suureneb pesakasti hoidev kaablisidemetest võru puu jämedamaks kasvamisel.
Olen kasutanud valgeid ja musti kaablisidemeid. Valged sobituvad paremini heledate puutüvedega (nt kask), mustad tumedate tüvedega.
Kui kõrgele pesakast paigaldada?
Mõeldes sellele, et pesakaste on soovitatav pärast pesitsusaega puhastada, ei ole mõistlik neid paigaldada kõrgele puulatva. Tihase ja kärbsenäpi pesakastid võiksid olla vähemalt 1,8 m kõrgusel ja kuldnoka pesakastid vähemalt 2,4 m kõrgusel mõõdetuna maast lennuavani.
Hea kui pesakastid õnnestuks paigaldada poolvarju. Kui puutüvi on alt laasitud, võiks pesakasti kinnitada kõrgemale, puuokste lähedusse. Lennuava võiks olla suunaga itta või lõunakaarde.
Oluline on kindlasti seegi, et pesakastide üles panemisel ei unustaks me endi huve. Seega võiksid olla pesakastide lennuavad suunatud nii, et saaksime mõnest kohast õues või aias pesakasti ümbruses toimuvat jälgida.
Fotol oleva tihase pesakasti lennuava paikneb 1,9 m kõrgusel maapinnast.See on suunaga kagusse ja paistab hästi maja ukseaknast. Pesakastide sättimiseks sobib pisike redel, mis mahub kaasa võtmiseks autosse.
Mis saab siis, kui pesakastimeistreid silmapiiril pole?
Loodusemees valmistab pesakaste eelkõige oma tarbeks. Aeg-ajalt jääb meil väike kogus ka üle ja siis paneme need e-poodi müüki.
E-poest on võimalik muuhulgas kiigata kõikide siin kirjeldatud pesakastide mõõtmeid!
Kas pesakastid on rõõmuks linnule või linnusõbrale?
Eks ikka mõlemale. Pesakast rõõmustab nii lindu, kes selles pesitsema asub, kui ka inimest, kes linnu aitamisest ja lähedalolekust heameelt tunneb.
Add comment
Vabandust, kommenteerimiseks pead sisse logima.